balicky prvej pomociAj v Kysuckej nemocnici v Čadci by privítali balíčky prvej pomoci. Ročne v nej odhospitalizujú približne 14-tisíc pacientov. ČADCA. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) začne od 15. januára odovzdávať balíčky prvej pomoci.

Z tejto novinky sa však zatiaľ budú môcť tešiť iba pacienti v dvoch nemocniciach – FNsP Nové Zámky a v nemocnici sv. Michala v Bratislave. Ak sa projekt osvedčí, plánuje poisťovňa zaviesť tento balíček postupne plošne vo všetkých nemocniciach na Slovensku pre všetkých hospitalizovaných, ktorí sú jej poistencami.

„Obsahom balíčka sú základné hygienické potreby, ako napríklad zubná kefka, zubná pasta, sprchový gél a šampón v jednom, mydlo, hygienické vreckovky, vlhčené utierky, uterák, jednorazové chrániče sluchu, ďalej príbor, časopis či informačný leták,“ informovala Alena Michalicová z komunikačného odboru VšZP. Cieľom tohto projektu je podľa jej slov poskytnúť konkrétnu pomoc konkrétnemu poistencovi. „Chceme ich edukovať o ich právach, sprostredkovať im užitočné informácie súvisiace s ich pobytom v nemocnici, získať od nich spätnú väzbu formou dotazníka a v neposlednom rade im poskytnúť základné hygienické potreby,“ povedala.

„Balíčky prvej pomoci vnímame, ako pozitívny krok poisťovne. V súčasnosti projekt testujú v dvoch štátnych nemocniciach. Keďže v našom regióne máme vysoký podiel poistencov VŠZP (viac ako dve tretiny), budeme s ňou rokovať o možnosti získania týchto balíčkov aj pre našich pacientov. V našej nemocnici sa ročne odhospitalizuje približne 14-tisíc pacientov,“ informoval riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci Martin Šenfelf. Kysucká nemocnica v Čadci zabezpečuje v súčasnosti starostlivosť pre spádovú oblasť 124 504 obyvateľov.

I.H.