Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) je zriaďovateľom štyroch nemocníc, patrí medzi ne aj čadčianska. Všetky poskytujú zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť 331-tisíc obyvateľov Žilinského kraja.

Za vlaňajší rok zaznamenali nemocnice v pôsobnosti ŽSK pozitívny výsledok hospodárenia, ktorý bol vo výške 656-tisíc eur. V posledných rokoch hospodária stabilne a vyrovnane. Podarilo sa začať významný proces ich modernizácie. „Keď sme ich preberali od štátu, boli vo veľmi zlom stave. Dnes otvárame nové oddelenia, špičkové operačné sály a budujeme moderné urgentné príjmy.

Je to veľký posun v skvalitňovaní zdravotnej starostlivosti a aj vďaka úspešnému hospodáreniu nemocníc môžeme pokračovať v ich obnove a rozvoji,“ informoval žilinský vicežupan Jozef Štrba.

V minulom roku podľa jeho slov využili nemocnice 4,3 mil. eur z kapitálových výdavkov krajského rozpočtu. „Od roku 2003 sme tak do zdravotníctva v Žilinskom kraji investovali už viac ako 36,8 mil. eur,“ doplnil.

Peniaze získavajú aj prostredníctvom podnikateľskej činnosti

Oproti roku 2015 vzrástli výnosy župných nemocníc o päť mil. eur na 68,1 miliónov. Ako vysvetlila riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Anna Majbíková, zdravotnícke zariadenia získavajú financie i prostredníctvom ich podnikateľskej činnosti.

Súčasťou výnosov sú tiež prostriedky z prevádzkovania bufetov, prenájmov priestorov a taktiež z verejných lekární. „Od roku 2012 sme otvorili už päť takýchto pracovísk. Pacienti nákupom v našich župných lekárňach podporujú konkrétne nemocnice, ktoré výnosy investujú späť do zdravotnej starostlivosti a nie do súkromných rúk,“ povedala Majbíková.

Najväčšiu časť nákladov predstavujú mzdy a odvody

Podľa slov podpredsedu ŽSK však nárast výnosov vlani sprevádzali aj stúpajúce náklady. Tie sa vyšplhali na 67,4 mil. eur. „Prirodzene sú najväčšou nákladovou časťou práve mzdové náklady a odvody. Rast je spôsobený tým, že zvyšujeme mzdy našich pracovníkov a ak porovnáme rok 2013 s rokom 2016, ide o navýšenie až o 8,6 mil. eur,“ priblížil Štrba. Okrem osobných nákladov stúpli aj náklady na lieky či špeciálny zdravotnícky materiál o šesť a štyri percentá.

Ako dodala hovorkyňa ŽSK Lenka Záteková župa je zriaďovateľom Kysuckej nemocnice v Čadci, Liptovskej nemocnice v Liptovskom Mikuláši, Hornooravskej nemocnice v Trstenej a Dolnooravskej nemocnice v Dolnom Kubíne. Všetky štyri zariadenia poskytujú zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť 331-tisíc obyvateľov Žilinského kraja.

Iveta Hažíková