8Kysucká nemocnica zrekonštruuje zo župných peňazí hygienické zariadenia, Spojená škola v Kysuckom Novom Meste sa zasa dočká úpravy ihriska či zateplenia internátu.

ČADCA. Druhá úprava zvýšila župný rozpočet o 26 125 796 eur. „Vlani sme hospodárili veľmi úspešne, z prebytku môžeme teda rozdeliť milióny eur do rozvoja regiónov. Ide predovšetkým o župné cesty, ktoré katastrofálne zasiahla zima. Zároveň investujeme do zdravotníctva, pokračovať budeme tiež s modernizáciou stredných škôl i domovov sociálnych služieb,“ informoval predseda ŽSK Juraj Blanár.

Do obnovy ciest investuje župa 5,5 milióna eur. Pôjde o 80 kilometrov ciest a mostov II. a III. triedy. Pre župné nemocnice a polikliniku znamená druhá úprava rozpočtu nárast príjmov o päť miliónov eur. Ako povedala riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Anna Majbíková, Kysucká nemocnica v Čadci a Hornooravská nemocnica v Trstenej ich napríklad použijú na rekonštrukcie hygienických zariadení, každá v hodnote 350-tisíc eur. Navýšenie rozpočtu pre kultúru je 828-tisíc eur a prinesie aj vybudovanie depozitára Kysuckej galérie v Oščadnici. Viac ako 1,3 mil. eur ŽSK pridelil do sociálnej oblasti. Modernizácie čakajú 14 domovov sociálnych služieb vo všetkých župných regiónoch. Finančné zdroje v hodnote 6,1 mil. eur investuje do rozvoja školstva. Úpravu športového ihriska a zateplenie budovy internátu spojené s výmenou podláh zafinancuje župa v Spojenej škole v Kysuckom Novom Meste. Práce odhaduje na 900-tisíc eur.

Iveta Hažíková