DSCF58051V Kysuckej nemocnici sa rozhodli vybudovať pre pacientov oddychovú zónu v podobe átria. V nedeľu ho slávnostne otvorili, pričom odhalili aj 2,5 metra vysokú sochu archanjela Gabriela.

ČADCA. Nielen pacientov, ale aj ostatných, ktorí navštívia Kysuckú nemocnicu, určite príjemne prekvapí nové átrium. „Myšlienkou urobiť takúto dôstojnú oddychovú zónu som sa zaoberal už vlani. Pôvodné priestory boli pre verejnosť zamknuté a zväčša sme ich využívali na skladovanie pri rekonštrukčných prácach,“ informuje riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld.

Skontaktovali sa so záhradným architektom, ktorý navrhol štyri varianty, z ktorých sa postupne dopracovali k súčasnému riešeniu. „Po výbere projektu bolo dôležité zabezpečiť finančné krytie, keďže sme nechceli zaťažiť rozpočet nemocnice,“ hovorí Šenfeld. Oslovili rôzne podnikateľské spoločnosti, či by mohli pomôcť so samotnou realizáciu, občianske združenie fungujúce pri nemocnici sa zasa uchádzalo o grant, ktorý vyhlásil ŽSK ohľadom zveľadenia životného prostredia.

„Vďaka dobrým ľuďom, ktorým sa páčil náš zámer a rozhodli sa pomôcť, sa podarilo zabezpečiť, že nemocnicu tento projekt finančne nezaťaží. Pomohli aj naši zamestnanci, ktorí sa zapojili do brigádnických prác napríklad sadením stromčekov,“ vysvetľuje riaditeľ.

Dominantou parku je drevená 2,5 metrová socha anjela Gabriela, ktorá drží v rukách dieťatko. Tohto archanjela ľudia vnímajú ako ochrancu a posla dobrých správ.

Podľa slov Šenfelda sa zároveň celý park nasvietil, čo mu vo večerných hodinách pridá nádhernú atmosféru. Oficiálne otvorenie uplynulú nedeľu spojili so slávnostnou sv. omšou a požehnaním celého átria.

Iveta Hažíková