PetíciaKysucká nemocnica uspela s petíciou za zriadenie magnetickej rezonancie.

ČADCA. Spádová oblasť pre takmer 130-tisíc obyvateľov sa konečne dočká magnetickej rezonancie a pacienti viac nebudú musieť cestovať na vyšetrenie do vzdialených miest.

Pracovná skupina expertov ministerstva zdravotníctva v spolupráci s Kysuckou nemocnicou končí v týchto dňoch proces podrobnej špecifikácie tohto pristroja.

„Následne sa pripravuje proces elektronickej aukcie formou dynamického nákupu. Ministerstvo nám zaslalo oznámenie o vybavení našej petície, taktiež prišiel písomný súhlas o predbežnom zazmluvnení prístroja,“ informoval riaditeľ Kysuckej nemocnice Martin Šenfeld. Petíciu za zriadenie rezonancie podpísalo 25 200 Kysučanov. Zrejme aj vďaka nej VšZP zazmluvnenie schválila. Podľa riaditeľa Šenfelda je možné, že začne do konca roka fungovať.

Budú s nimi ďalej rokovať

Okrem VšZP oslovili aj ďalšie dve zdravotné poisťovne zo žiadosťou o udelenie predbežného súhlasu o zazmluvnenie. Jedna, ako povedal riaditeľ, poslala negatívne stanovisko, ale do budúcna nevylúčila spoluprácu, ďalšia na ich písomnú žiadosť neodpovedala. „Zatiaľ sme teda v štádiu, že budeme túto službu poskytovať len poistencom VŠZP, ktorá má v našom regióne dominantné postavenie,“ povedal Šenfeld.

Dodal, že sa budú snažiť presvedčiť aj zvyšné dve, s ktorými budú naďalej rokovať. Faktom je, že chorí v súčasnosti cestujú desiatky kilometrov, len aby sa dočkali vyšetrenia.

Priestory majú pripravené

Nemocnica už pripravila priestory, má kompletnú projektovú dokumentáciu na stavebné úpravy, potrebné špeciálne elektromagnetické merania vyhovujúce všetkým typom prístrojov, ktoré sa predávajú na trhu. Podľa slov riaditeľa majú aj tím lekárov, ktorí prešli školeniami.
Situácia je momentálne kritická, každý deň dovážajú pacientov z Kysúc na vyšetrenia najmä do Dolného Kubína a Žiliny, no stalo sa už viackrát, že ich museli poslať sanitným vozidlom až do Prievidze.

Čakajú až dva mesiace

Kysucká nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť pre okresy Čadca a Kysucké Nové Mesto, čo predstavuje spádovú oblasť takmer 130-tisíc obyvateľov. Vyšetrenie magnetickou rezonanciou potrebujú tisícky Kysučanov. Podľa vyjadrenia riaditeľa sa pacientom, ktorí sa liečia prostredníctvom odborného lekára v ambulanciách, predlžuje v súčasnosti čakanie na vyšetrenie až na dva mesiace.

POMÁHAJÚ OKOLITÉ NEMOCNICE

- Nemocnica v Žiline vyšetrí 8 pacientov z Kysúc týždenne

- Dolnokubínska nemocnica 10 pacientov týždenne
- Pri urgentných stavoch musia z Kysuckej nemocnice volať aj do zariadení v Prievidzi či Martine