MUDR novysedlak

Primár:

MUDr. Štefan Novysedlák

Zástupca primára:

MUDr. Marcela Ňachajová, PhD.

Vedúca sestra:

Mgr. Marcela Bugáňová

Lekári:

MUDr. Martin Rehák
MUDr. Stanislav Kováč
MUDr. Miroslava Bieliková
MUDr. Gabriela Boráková
MUDr. Katarína Krkošková
MUDr. Kristína Repáňová
MUDr. Jozef Višňovský
MUDr. Karin Ďurkáčová
MUDr. Lujza Stupňanová
MUDr. Kristína Raticová
Iuliia Domracheva
Sergei Domrachev 

Počet lôžok:

50 z toho 5 JIS

Umiestnenie:

5. poschodie chirurgický pavilón

- pôrodnícke oddelenie

4. poschodie chirurgický pavilón

- gynekologické oddelenie a JIS

Kontakt:

primár:

041/46 04 459

e-mail:

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

zástupca primára:

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

vedúca sestra:

041/46 04 588

e-mail:

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

sekretariát oddelenia:

041/46 04 463

e-mail:

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Na oddelení poskytujeme komplexnú zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu koncepcie gynekológie a pôrodníctva nielen pre spádovú oblasť Kysúc, ale aj pre pacientky z iných regiónov. V zrekonštruovaných priestoroch gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia majú pacientky a nastávajúce mamičky náležitú starostlivosť.

Lôžková časť má 45 postelí a 5 postelí je umiestnených na Jednotke intenzívnej starostlivosti. Štandardné izby v počte 13, sú dvoj- a trojlôžkové. Na oddelení máme tri nadštandardné izby. V každej je: „samostatná toaleta a sprcha, posteľ, televízor, chladnička, mikrovlnka, varná kanvica, v jednom prípade rozkladacie kreslo, stolík, stoličky. Na celom oddelení sa nachádza bezdrôtové pripojenie na internet - WIFI.

Predpôrodná príprava

V rámci predpôrodnej prípravy organizujeme pre rodičky psychoprofylaktickú prípravu na pôrod a  to od 30. týždňa tehotnosti alebo od 20. tehotenského týždňa. Kurzy prebiehajú každý utorok v čase od 14.00 – 16.00 hod. a od 16.00 hod. prebieha príprava v 20. tehotenskom týždni.
Uvedený kurz vedú pôrodné asistentky Jozefína Kotulová a Anna Šurinovna na ktoré sa môžete obrátiť so svojimi otázkami a požiadavkami. Kontakt: 041 46 04 469, 041 46 04 514, 041 46 04 514, e- mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., alebo na vedúcu pôrodnú asistentku Mgr. Marcelu Bugáňovú - Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., kontakt: 0917 772 272. V prípade otázok ich môžete kontaktovať.

Mamičky majú možnosť pozrieť si pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia a novorodenecké oddelenie po vzájomnom dohovore s vedúcou pôrodnou asistentkou. Ak chcete v pôrodnici rodiť, nie je potrebné o tom vopred informovať. V prípade  záujmu môžete, ale nemusíte tu pokračovať v poradni pre tehotné.

Ambulancia sa nachádza na 4. poschodí v chirurgickom pavilóne a je otvorená každý deň 08.00-12.00 hod.  a od 12.30-14.00 hodiny. Nie je potrebné objednať sa dopredu. Do poradne si stačí zobrať tehotenský preukaz a vzorku moču. Viac informácií vám poskytneme na telefónnom čísle 041/ 4604 498.

Určite vás poteší, že  akceptujeme individuálne pôrodné želania, ktoré je potrebné prísť prekonzultovať ešte pred pôrodom. Mamičky si môžu pripraviť pôrodný plán samostatne, eventuálne s pomocou pôrodnej asistentky a lekára.

Osoby pri pôrode

Na pôrodnej sále akceptujeme dve blízke osoby. Vybrať si môžete toho, kto vám je najbližší: partnera, dulu, kamarátku, mamu, sestru, sesternicu.... Sprevádzajúce osoby sa musia prispôsobiť potrebám a chodu pôrodnej sály.
Doprovod s vami môže byť od vášho presunu z izby čakateliek na pôrodnú sálu. Zostať môže dve hodiny po spontánnom pôrode na nadštandardnej izbe počas celého pobytu.

Pôrod

Od príjmu do pôrodnice budete tráviť čas na izbe pre čakateľky - od nálezu 3 cm sa presuniete na pôrodnú sálu. Na oddelení máme 2 boxy plne oddelené a neprechodné so samostatným sociálnym zariadením a 2 oddelené a prechodné pôrodné boxy so spoločným sociálnym zariadením.

Využiť môžete nemocničnú posteľ, polohovateľné pôrodné kreslá s možnosťou využívania alternatívnych úľavových polôh počas I. doby pôrodu, partobaly – cvičebná lopta, na zmiernenie kontrakcií počas I. doby pôrodu. Je možnosť využitia pomôcok na muzikoterapiu, aromoterapiu a žinenky na polohovanie a úľavové techniky na zemi.

Dva nadštandardné boxy majú samostatné hygienické zariadenie. Sú domácky zariadené a môže sa v nich stlmiť svetlo. Blízke osoby môžu oddychovať v kožených kreslách alebo na posteli.

A čo je úžasné – máme priestor i na to, aby ste mohli byť so svojim bábätkom dve hodinky po pôrode. Asi 70% žien rodí práve v týchto nadštandardných pôrodných boxoch, za ktoré sa nedopláca.

Počas pôrodného procesu sa môžete neobmedzene sprchovať a voľne  pohybovať v pôrodnom boxe. Vyškolené pôrodné asistentky vám môžu poskytnúť masáž, stačí požiadať.
Klystír odporúčame všetkým rodičkám, ak budete odmietať, vyhovieme vám. O holení sa po poučení môžete rozhodnúť samostatne. Počas druhej doby pôrodnej môžete využiť polohu v leže, i v polosede.
Personál o možnosti podávať analgetiká resp. anestetiká informuje každú ženu po príchode do pôrodnice. Na oddelení je možnosť využitia podania EDA. Nie je potrebné vybaviť si ju vopred, ale je vhodné absolvovať pohovor u anesteziológa. Podávame aj Entonox.

V našej nemocnici sa realizuje aj odber  pupočníkovej krvi. Ak je uzatvorená zmluva, je potrebné uvedenú skutočnosť nahlásiť dňom príchodu do pôrodnice a v prípade neuzatvorenia zmluvy je  možnosť zaregistrovania aj počas hospitalizácie.

Cisársky rez

V prípade operačne vedeného pôrodu si môžete zvoliť metódu anestézie - celkovú alebo spinálnu.

Otecko priamo pri cisárskom reze byť nemôže. Na oddelení šestonedelia po cisárskom reze s vami však môže byť ubytovaná blízka osoba.

Rodičkám umožňujeme po operácii kontakt telo na telo s dieťatkom len vtedy, ak je žena v regionálnej anestézii. Je to však kontakt krátky, po ktorom  dieťa odnesieme mimo operačnej sály. A kedy vám ho dáme nastálo? „Podľa okolností, obvykle od 1. pooperačného dňa“.
Bábätko vám hneď po narodení položíme na brucho, realizujeme bonding. Po určitom časovom odstupe vám ešte nahé dieťa prikladáme k prsníku na prvé prisatie. Na prvé ošetrenie ho odnášame cca po 10 minútach, osušenie, váženie, meranie a následne ho opäť prikladáme k matke. Vaša blízka osoba môže dieťatko sprevádzať do novorodeneckého boxu, kde sa vykonáva prvé ošetrenie novorodenca. Ďalšie dve hodiny bude dieťa na pôrodnej sále s matkou.

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia sú izby rooming in typu, kde vám bábätko prinesieme obvykle po dvoch hodinách observácie na novorodeneckom oddelení.

Sociálne zariadenia sú spoločné pre dve izby (bunkový systém). V každej izbe sú maximálne dve postele  a mobilné postieľky pre novorodencov.

Ak chcete byť ubytovaná v nadštandardnej izbe - doplatíte 35 € za noc, partner má ubytovanie bezplatne, môže si doplatiť stravu 5,50 €/deň.

Návštevné hodiny

Príbuzní a priatelia vás tu môžu navštíviť denne od 13.00 hod. do 17.00 hod. Návštevy prebiehajú priamo na izbách s detičkami. Na nadštandardných izbách sú návštevy povolené neobmedzene, okrem nočných hodín.

Domov vás prepustia na tretí deň po vaginálnom pôrode aj po cisárskom reze. Na základe súhlasu matky uverejnia fotografiu novorodenca a jej publikáciu v lokálnej tlači.

Oddelenie gynekológie ponúka taktiež niekoľko nových operačných techník, ktoré by mali byť v spádovej oblasti 126-tisíc obyvateľov samozrejmosťou. Stále rozširujeme spektrum laparoskopických operácií - vrátané laparoskopických hysterektómií (vybratie maternice), kde nie je potrebný rez na bruchu, čo je pre pacientky v rámci rekonvalescencie benefitom. V súčasnosti vykonávame všetky bežné operačné výkony do 14 - tich pracovných dní od objednania. Snažíme sa o profesionálny, empatický prístup k pacientkam.

Cenník zdravotných výkonov a služieb, pri ktorých možno požadovať úhradu sa nachádza na: https://www.kysuckanemocnica.sk/images/stories/cenniky/Gyn_porodnicke_oddelenie.pdf

https://www.facebook.com/people/Gynekologicko-p%C3%B4rodnick%C3%A9-oddelenie-%C4%8Cadca/100090848135404/

Milé mamičky, nastávajúce mamičky máme vytvorenú aj stránku na facebooku, kde sa môžete dozvedieť viac o novinkách na našom oddelení:

https://www.facebook.com/people/Gynekologicko-p%C3%B4rodnick%C3%A9-oddelenie-%C4%8Cadca/100090848135404/

>>> Informácie pre mamičky

{/gallery}