1Len prednedávnom pribudol v Kysuckej nemocnici nový urgentný príjem. Riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld už vtedy avízoval, že sa bude snažiť o to, aby v Čadci pribudlo pracovisko magnetickej rezonancie. V súčasnosti to vyzerá tak, že by to mohlo vyjsť. Nemocnica má prísľub aj od ministra zdravotníctva.

V súčasnosti pripravuje Ministerstvo zdravotníctva súťaž na obstaranie prístrojov na magnetickú rezonanciu pre svoje nemocnice. „Keďže sa jedná o viacero podobných prístrojov, komunikujeme s ministerstvom, aby aj našu nemocnicu zaradilo do systému verejného obstarávania na tieto prístroje, pričom dúfame, že bude vysúťažená prijateľná cena, pretože sa nejedná o jeden prístroj,“ vysvetlil riaditeľ Kysuckej nemocnice Martin Šenfeld.

Po piatich rokoch neúspešného snaženia, kde rokovali s viacerými riaditeľmi poisťovní s ministrami zdravotníctva sa konečne, podľa Šenfelda, dohodli a kompetentní uznali, že Kysucká nemocnica a jej pacienti tento prístroj naozaj bezpodmienečne potrebujú. „Zatiaľ je to v rovine ústneho prísľubu ministra zdravotníctva Tomáša Druckera a generálneho riaditeľa VŠZP Miroslava Kočana, ktorí nám prisľúbili, že po obstaraní prístroja bude s našou nemocnicou podpísaná zmluva. Práve zmluva s poisťovňami je pre nás alfa a omega, pretože na tom sme v minulosti stroskotali,“ skonštatoval riaditeľ. Hovorí, že zatiaľ sú opatrní a idú krôčik po krôčiku a veria, že to dobre dopadne. „Po tých predchádzajúcich neúspešných pokusoch, sme opatrnejší. Ak sa to podarí, bude to veľká pomoc pre našich pacientov, hlavne tých hospitalizovaných, pre ktorý sme museli ťažko bojovať o každý voľný termín v iných zariadeniach (väčšinou súkromných). Taktiež títo pacienti boli traumatizovaní prevozmi a čakaním na tieto vyšetrenia. Nedostupnosť magnetickej rezonancie v našom regióne je citeľná a predlžuje celý liečebný proces. Priestory máme pripravené, magnetická rezonancia bude v priestoroch urgentného príjmu,“ dodal Šenfeld.

Kysucká nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť pre okresy Čadca a Kysucké Nové Mesto, to znamená spádovú oblasť pre 130-tisíc obyvateľov. V priebehu roka 2015 bolo podľa výpočtov Kysuckej nemocnice potreba vyšetrení na magnetickej rezonancii približne u 3900 pacientov, poistencov všetkých zdravotných poisťovní. Podľa slov riaditeľa by však reálne bolo toto číslo určite vyššie.

V súčasnej dobe nie je v kysuckom regióne zabezpečená 24-hodinová dostupnosť vyšetrení magnetickej rezonancie. Najbližšie sú 2 pracoviská v Žiline. Pracovisko magnetickej rezonancie nie je k dispozícii týmto pacientom ani cez víkendy. -mm- snímka archív