balV Čadci odovzdali tento rok hospitalizovaným pacientom 9-tisíc balíčkov. Nemocnica ich kúpila „z vlastného.“

ČADCA. Viaceré slovenské nemocnice získali hygienické balíčky od ministerstva zdravotníctva, ktoré podľa slov ministerky Andrey Kalavskej majú skvalitniť poskytovanie zdravotnej starostlivosti. „Snažíme sa neustále zlepšovať podmienky v našich nemocniciach a aj tento krok prispeje k zvýšeniu komfortu pre pacientov, ktorí idú na plánovaný zákrok, alebo si hospitalizáciu vyžiada náhle zhoršenie ich zdravotného stavu,“ povedala. Pre ilustráciu, žilinská nemocnica odovzdá v najbližších mesiacoch hospitalizovaným pacientom celkovo 9772 takýchto balíčkov, ktoré získala na základe verejného obstarávania ministerstva.

Kysuckej nemocnice sa program netýka.

Program, ktorý pripravilo ministerstvo, je len pre nemocnice, ktoré sú v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Teda univerzitné a fakultné. Nemocníc nášho typu sa netýka,“ informoval riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci Martin Šenfeld.

Hospitalizovaní pacienti však v Čadci ochudobnení nie sú. „Vydávame im balíčky už viac ako trištvrte roka. Obsahujú toaletný papier, hotelové mydlo, šampón, zubnú pastu a kefku, hygienické vreckovky. Rozhodli sme sa pre tento krok z vlastnej iniciatívy a na základe komunikácie a spätnej väzby od nich,“ povedal.

Balia ich ručne

Podľa jeho slov sa balíčky stretli s pozitívnou odozvou, budú teda v ich rozdávaní pokračovať naďalej. Balia ich ručne v nemocnici do papierového obalu, ktorý možno recyklovať. „Nechceme zaťažovať životné prostredie plastmi,“ vysvetlil Šenfeld. Vysvetlil, že nemocnica ich financuje zo zisku svojej verejnej lekárne. Tento rok ich odovzdali okolo 9-tisíc. Ročne v hospitalizujú približne 15-tisíc pacientov. Balíčky dostanú tí, ktorí ich aj reálne môžu využiť. Ide zhruba o 80 percent hospitalizovaných.

Iveta Hažíková