Porodnica 1Kým vlani prišlo prvé bábätko na svet 1. januára o 1.21 hodine, tento rok zatiaľ naň v Kysuckej nemocnici stále čakajú.

ČADCA. Prvým dieťatkom v uplynulom roku bola v Kysuckej nemocnici Rebeka, z ktorej sa tešili mama Katarína a otec Radoslav. Jej váha bola 3 600 g a dĺžka 52 centimetrov. Na svet prišla o 1. 21 hodine. Ako informoval personál čadčianskej pôrodnice tento rok na prvé novorodeniatko stále čakajú.

Ako informovala vedúca sestra novorodeneckého oddelenia Mária Trúchla vlani sa v čadčianskej pôrodnici narodilo 1303 detí. Chlapcov bolo 661, dievčat 642 a dvojčiat šesť. Najčastejšími menami boli Michal, Matej, Filip, Ema, Sofia, Eliška.

Pre ilustráciu, v roku 2017 tam prišlo na svet 1212 detí, z toho bolo 613 chlapcov a 599 dievčat. Najčastejšie sa vyskytovali mená Juraj, Matej, Matias, Ema, Nina a Nela.

Nemocnica má k dispozícii moderný inkubátor, ktorý zakúpilo OZ Naša nemocnica. Skvalitnil poskytovanie zdravotnej starostlivosti o predčasne narodených novorodencov, pomáha tiež v rôznych kritických situáciách, ktoré si vyžadujú uloženie dieťatka do inkubátora. Umožňuje napríklad bezproblémový prístup k bábätku počas vyšetrenia a uľahčuje prácu ošetrujúcemu personálu.

Dá sa nastaviť výška lôžka, centrálny display a kontrolný panel zabezpečujú prístup ku všetkým nastaveniam. Systém napríklad optimálne ohrieva priestor matraca, bez zbytočného ohrevu okolia, zvlhčovač ovzdušia vytvára vlhkosť až 95%. Okrem toho má možnosť integrácie automatickej kontroly saturácie ovzdušia kyslíkom medzi 21 a 65 %, pričom rýchlo reaguje na zmeny.
Podchladenie pre novorodencov, ktorí si nevedia udržať stálu telesnú teplotu, môže byť príčinou závažného poškodenia orgánov a mozgu, preto je nutné dieťa uložiť do termoneutrálneho prostredia, ktoré mu umožní šetriť vlastnú energiu a využiť ju pri liečbe ochorení. Uloženie do inkubátorov si vyžadujú novorodenci s poruchou popôrodnej adaptácie. Tiež deti s novorodeneckou žltačkou, pneumóniou, pneumotoraxom, sepsou, po resuscitácii, sekcii a nedonosení novorodenci do 2 kilogramov.