V Kysuckej nemocnici dnes otvorili zmodernizované priestory neurologického oddelenia - časť B. Nachádza sa tam aj jednotka intenzívnej starostlivosti, ktorá už nevyhovovala súčasným štandardom.

ČADCA. Vedenie nemocnice sa rozhodlo vybudovať jednotku intenzívnej starostlivosti v nových priestoroch. S rekonštrukciou začali v novembri minulého roka. „V rámci prác došlo k zmene dispozičných riešení, tiež sa vybudovali ďalšie izby pre pacientov. V novovybudovaných priestoroch JIS sa nainštalovali rozvody vzduchotechniky, kompletne sa zrekonštruovala elektroinštalácia a štrukturálna kabeláž, nasledovali rozvody medicinálnych plynov, povrchové úpravy stropov, stien a podláh. Súčasťou bola klimatizačná jednotka,“ informoval riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld.

Pre obslužný personál vybudovali samostatné stanovište, odkiaľ sledujú pacientov. Jednotka intenzívnej starostlivosti poskytuje špecifickú intenzívnu starostlivosť pre pacientov s akútnymi neurologickými ochoreniami v kritickom stave s ohrozením životných funkcií. Systém sleduje 24-hodinový monitoring vitálnych funkcií, ide o tlak, pulz, EKG. Rekonštrukciou prešli aj izby pre pacientov, kde namontovali lôžkové rampy so zabudovanými novými rozvodmi elektroinštalácie a medicinálnych plynov.

Financovanie rekonštrukcie vo výške takmer 200-tisíc eur urobila nemocnica zo zisku našich dvoch lekární a v spolupráci s občianskym združením Naša nemocnica v Čadci, aj za pomoci úspešných grantových výziev a sponzorských príspevkov,“ povedal riaditeľ.

Modernizáciou priestorov došlo nielen k úprave celkového vzhľadu oddelenia, ale aj k zabezpečeniu vyššej formy poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ide napríklad o možnosť okamžitého podania kyslíkovej terapie, odsávania sekrétov z dýchacích ciest či možnosť podpory liečby prostredníctvom zložitej prístrojovej techniky.

Iveta Hažíková