1 ZZSTender vyhrala bratislavská firma, tá už kontaktovala kysuckých záchranárov, aby pre ňu pracovali.

Riaditeľ Kysuckej nemocnice Martin Šenfeld informuje, že tentokrát robil tender na stanice záchraniek Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), v minulosti to bolo v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva.

Záujemcovia mohli žiadosti predkladať do 16. júla. „Minulý mesiac prebiehalo výberové konanie, mali sme záujem o dve stanice v Čadci. Konanie skončilo celkovo pre nemocnice katastrofálne, naša nebola výnimkou. Nepodarilo sa nám uspieť a tak zostaneme bez záchranky,“ konštatuje riaditeľ.

Osobná prezentácia potrebná nebola

„Úrad robil tender len posudzovaním písomných podkladov či daný uchádzač spĺňa kritériá, pričom stačilo mať odborného garanta a dať čestné prehlásenie o personálnom zabezpečení, prípadne zložení kaucie na materiálno-technické zabezpečenie,“ vysvetľuje. Aj to, že v minulosti pozývali všetkých uchádzačov na osobnú prezentáciu projektu, čo sa pri tomto výberovom konaní nekonalo.

"Rozhodlo sa rýchlo, len na základe papierovej dokumentácie. Ťažko sa dajú pochopiť informácie, že víťazný uchádzač bol od nemocnice lepší, keď bude prevádzkovať túto službu v našich priestoroch a s našimi zamestnancami. Tých oslovila po skončení výberového konania víťazná spoločnosť s tým, aby prešli túto službu poskytovať k nim,“ konštatuje Šenfeld. A pokračuje: „Mrzí ma, že pokračuje ožobračovanie nemocníc. Ide o ziskové podnikanie. Prostriedky, ktoré im mohli zostať, budú teraz nemocniciam chýbať. Nepochybujem o tom, že celý systém záchraniek bude fungovať, veď dochádza len k preskupeniu ľudí z jednej spoločnosti do druhej. Sú to skúsení a erudovaní odborníci, ktorí svoju prácu robia dobre. Čo sa týka výsledkov tendra, určite podáme odvolanie.“

Licencia končí budúci rok v apríli

V Čadci fungujú v súčasnosti dve stanice záchrannej zdravotnej služby, jednu prevádzkuje Kysucká nemocnica, platnosť licencie jej končí 26.4.2020. O tú prišla v tomto výberovom konaní.

Druhú prevádzkuje Bratislavská záchranná služba. Pre ilustráciu, v predchádzajúcom období patrila takisto pod čadčiansku nemocnicu, prišla o ňu podobným spôsobom, preto sa tentokrát už do súťaže ani nezapojila.

Tento rok vzniká tretia stanica, tzv. RZP-S, ide skôr o prepravu pacientov medzi klinickými pracoviskami. Nezasahuje priamo v teréne, ako klasická záchranka. „O tú sme sa tiež uchádzali, ale vyhrala ju takisto Záchranná zdravotná služba Bratislava,“ informuje riaditeľ. Summa summarum V Čadci budí tri stanice a všetky budú patriť pod Záchrannú zdravotnú službu Bratislava. Okrem Čadce budú v okrese ešte stanice – v Turzovke, Makove a Novej Bystrici.

Výsledky výberového konania sú vraj nemenné

Ako informovala hovorkyňa ÚDZS radu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Radoslava Muchová v ýberové konaniena vydanie povolení na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby prebehlo v súlade so zákonom o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve. Na základe výsledkov vybrali úspešných uchádzačov, ktorým vydali povolenia na prevádzkovanie ambulancií ZZS na 6 rokov .

 „Výsledky výberového konania sú nemenné. Účastník má právo využiť opravné právne prostriedky proti vydanému povoleniu alebo proti rozhodnutiu o zamietnutí žiadosti o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby. „V našom štáte je možné všetko, najhoršie je to, že prídeme o záchranku, získa ju spoločnosť, ktorá od nás preberie ľudí, navyše ju bude prevádzkovať v našich priestoroch. Takýto scenár je bohužiaľ, reálny, zároveň smutno-tragikomický,“ dodáva riaditeľ Šenfeld.

Iveta Hažíková