MRMagnetickú rezonanciu doposiaľ využilo vyše tristo pacientov.

Magnetická rezonancia funguje v Kysuckej nemocnici v Čadci už „naplno“. Čo sa týka zdravotných poisťovní, stále prebiehajú rokovania o zmluvných podmienkach. „Zatiaľ sa nám podarilo dohodnúť len so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou.

Tá má, čo sa týka poistencov, v kysuckom regióne 88,6 percentný podiel. S ostatnými ešte rokujeme. Verím, že v krátkom čase sa nám podarí dosiahnuť dohodu aj s nimi,“ informuje riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld.

Hospitalizovaní v Kysuckej nemocnici sú prioritou

Čo sa týka čakacích lehôt u pacientov hospitalizovaných v Kysuckej nemocnici, ktorí toto vyšetrenie potrebujú, robia ho prioritne, bez čakania. „Ostatní, ktorí sa k nám objednávajú na základe odporúčaní (ide o ambulantných pacientov), vedú ich v poradovníku a objednávajú podľa závažnosti zdravotného stavu. Priemerná čakacia lehota sa pohybuje okolo jedného mesiaca. Do dnešného dňa sme vyšetrili 350 pacientov. Najčastejšie ide o vyšetrenia v oblasti hlavy a chrbtice,“ vraví Šenfeld.

Už nemusia cestovať

Najväčším prínosom zriadenia magnetickej rezonancie je aj to, že pacientom odbudla trauma. „Počas transportu totiž častokrát stratili liečebný režim. Išlo napríklad o tých, ktorým sa podávala počas cesty infúzna liečba, alebo diabetikov a ďalších pacientov.

Pokiaľ ich prepravovala rýchla zdravotná služba, nebolo to až také náročné, ako keď ich dopravná zdravotná služba viezla viacerých. Boli prakticky celý deň preč a liečebný režim sa nedal ustriehnuť,“ konštatuje.

Podporili ju petíciou

Kysučania podporili zriadenie MR aj podpisom petície, za dva týždne sa vyzbieralo 25 200 podpisov. „Spadovosť, ktorá je o takmer 130-tisíc obyvateľov, predurčovala našu nemocnicu, aby takéto diagnostické zariadenie prevádzkovala. Celkové náklady naň boli 917-tisíc eur, vrátane stavebných úprav a pozáručného trojročného servisu. Ako dodal Šenfeld pomoc im poskytla aj žilinská župa. Z vlastného rozpočtu vyčlenila l 400-tisíc eur. Zvyšok financovala Kysucká nemocnica.

Iveta Hažíková