chirurgicke oddelenie cadca m

Šesť až desať operácií denne v závislosti od ich náročnosti môžu teraz urobiť ma zmodernizovanom chirurgickom oddelení. Okrem akútnych chirurgických výkonov tam plánujú tiež operácie štítnej žľazy, prsníkov, ciev či prietrží brušnej steny.

Modernizácia celého operačného traktu chirurgického oddelenia a jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) v Kysuckej nemocnici v Čadci sa mohla uskutočniť vďaka najväčšej investícii ŽSK čo sa týka minulého roka. Išlo o takmer 850-tisíc eur. „Zo župného rozpočtu pravidelne vyčleňujeme potrebné finančné prostriedky, aby sme pokračovali v trende obnovy našich nemocníc. Modernizačný dlh, ktorý sme zdedili v minulosti od štátu, sa nám úspešne darí znižovať a svedčí o tom i táto významná rekonštrukcia. Aj vďaka nej nájdu pacienti v nemocnici špičkovú zdravotnú starostlivosť a lekári môžu poskytovať kvalitnú a okamžitú pomoc,“ informoval predseda ŽSK Juraj Blanár. Spomenul, že skvalitnenie poskytovania zdravotnej starostlivosti a zvýšenie komfortu pre pacientov boli hlavnými cieľmi rekonštrukcie.
Podľa slov riaditeľa nemocnice Martina Šenfelda nové chirurgické sály a JIS vybavili modernými operačnými lampami, elektrickými polohovateľnými posteľami, operačným stolom, centrálnym monitorovacím systémom a ďalšími prístrojmi a vybavením v celkovej hodnote takmer 130-tisíc eur.
„Obnovené priestory spĺňajú prísne normy a požiadavky na objekty nemocníc a keďže sme tiež vybúrali prakticky všetky pôvodné konštrukcie od podláh, obkladov, až po stropy, máme už k dispozícii špičkové oddelenie na európskej úrovni,“ informoval. Vďaka očakávanej rekonštrukcii pribudla v operačných sálach nevyhnutná klimatizácia a celé podlažie sa osamostatnilo od ostatných častí budovy z hľadiska vykurovania, rozvodov i elektrického vedenia.
„Denne môžeme uskutočniť približne šesť až desať operácií v závislosti od ich náročnosti. V priebehu marca sme už úspešne odoperovali 76 pacientov a rozdiel je vidieť najmä v kvalite a pohodlí, ktoré priestory poskytujú,“ dodal. Okrem akútnych chirurgických výkonov sú na sálach plánované tiež operácie ochorení štítnej žľazy, prsníkov, operácie ciev, prietrží brušnej steny a ďalšie zákroky.
Kysucká nemocnica v Čadci je jednou zo štyroch župných nemocníc v pôsobnosti ŽSK, ktorá poskytuje zdravotnú starostlivosť pre obyvateľov spádovej oblasti okresov Čadca a Kysucké Nové Mesto s celkovým počtom obyvateľov 124-tisíc.
I.H.